Campioana Astra Giurgiu o va înfrunta pe Dinamo Bucureşti în prima etapă a Ligii I de fotbal, programată pe 23 iulie, potrivit tragerii la sorţi efectuate marţi, 12 iulie, la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal.
În etapa a doua va avea loc derby-ul Dinamo — Rapid (30 iulie), iar eternul derby Steaua — Dinamo se va juca pe 20 august, în runda a cincea.
Ultima etapă a sezonului regulat (a 26-a) se va desfăşura pe 4 martie 2017.
Faza play-off va începe pe 11 martie şi se va încheia pe 13 mai, iar faza play-out va debuta pe 11 martie şi se va termina pe 4 iunie.
Programul turului:
Etapa 1 (23 iulie)
Pandurii Târgu Jiu — CS Universitatea Craiova
Astra Giurgiu — Dinamo Bucureşti
Rapid Bucureşti — FC Botoşani
CFR Cluj — Concordia Chiajna
FC Voluntari — FC Viitorul Constanţa
Steaua Bucureşti — CSMS Iaşi
Gaz Metan Mediaş — ASA Târgu Mureş
Etapa a II-a (30 iulie)
CS Universitatea Craiova — ASA Târgu Mureş
CSMS Iaşi — Gaz Metan Mediaş
FC Viitorul Constanţa — Steaua Bucureşti
Concordia Chiajna — FC Voluntari
FC Botoşani — CFR Cluj
Dinamo Bucureşti — Rapid Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu — Astra Giurgiu
Etapa a III-a (6 august)
Astra Giurgiu — CS Universitatea Craiova
Rapid Bucureşti — Pandurii Târgu Jiu
CFR Cluj — Dinamo Bucureşti
FC Voluntari — FC Botoşani
Steaua Bucureşti — Concordia Chiajna
Gaz Metan Mediaş — FC Viitorul Constanţa
ASA Târgu Mureş — CSMS Iaşi
Etapa a IV-a (13 august)
CS Universitatea Craiova — CSMS Iaşi
FC Viitorul Constanţa — ASA Târgu Mureş
Concordia Chiajna — Gaz Metan Mediaş
FC Botoşani — Steaua Bucureşti
Dinamo Bucureşti — FC Voluntari
Pandurii Târgu Jiu — CFR Cluj
Astra Giurgiu — Rapid Bucureşti
Etapa a V-a (20 august)
Rapid Bucureşti — CS Universitatea Craiova
CFR Cluj — Astra Giurgiu
FC Voluntari — Pandurii Târgu Jiu
Steaua Bucureşti — Dinamo Bucureşti
Gaz Metan Mediaş — FC Botoşani
ASA Târgu Mureş — Concordia Chiajna
CSMS Iaşi — FC Viitorul Constanţa
Etapa a VI-a (27 august)
CS Universitatea Craiova — FC Viitorul Constanţa
Concordia Chiajna — CSMS Iaşi
FC Botoşani — ASA Târgu Mureş
Dinamo Bucureşti — Gaz Metan Mediaş
Pandurii Târgu Jiu — Steaua Bucureşti
Astra Giurgiu — FC Voluntari
Rapid Bucureşti — CFR Cluj
Etapa a VII-a (10 septembrie)
CFR Cluj — CS Universitatea Craiova
FC Voluntari — Rapid Bucureşti
Steaua Bucureşti — Astra Giurgiu
Gaz Metan Mediaş — Pandurii Târgu Jiu
ASA Târgu Mureş — Dinamo Bucureşti
CSMS Iaşi — FC Botoşani
FC Viitorul Constanţa — Concordia Chiajna
Etapa a VIII-a (17 septembrie)
CS Universitatea Craiova — Concordia Chiajna
FC Botoşani — FC Viitorul Constanţa
Dinamo Bucureşti — CSMS Iaşi
Pandurii Târgu Jiu — ASA Târgu Mureş
Astra Giurgiu — Gaz Metan Mediaş
Rapid Bucureşti — Steaua Bucureşti
CFR Cluj — FC Voluntari
Etapa a IX-a (21 septembrie)
FC Voluntari — CS Universitatea Craiova
Steaua Bucureşti — CFR Cluj
Gaz Metan Mediaş — Rapid Bucureşti
ASA Târgu Mureş — Astra Giurgiu
CSMS Iaşi — Pandurii Târgu Jiu
FC Viitorul Constanţa — Dinamo Bucureşti
Concordia Chiajna — FC Botoşani
Etapa a X-a (24 septembrie)
CS Universitatea Craiova — FC Botoşani
Dinamo Bucureşti — Concordia Chiajna
Pandurii Târgu Jiu — FC Viitorul Constanţa
Astra Giurgiu — CSMS Iaşi
Rapid Bucureşti — ASA Târgu Mureş
CFR Cluj — Gaz Metan Mediaş
FC Voluntari — Steaua Bucureşti
Etapa a XI-a (1 octombrie)
Steaua Bucureşti — CS Universitatea Craiova
Gaz Metan Mediaş — FC Voluntari
ASA Târgu Mureş — CFR Cluj
CSMS Iaşi — Rapid Bucureşti
FC Viitorul Constanţa — Astra Giurgiu
Concordia Chiajna — Pandurii Târgu Jiu
FC Botoşani — Dinamo Bucureşti
Etapa a XII-a (15 octombrie)
CS Universitatea Craiova — Dinamo Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu — FC Botoşani
Astra Giurgiu — Concordia Chiajna
Rapid Bucureşti — FC Viitorul Constanţa
CFR Cluj — CSMS Iaşi
FC Voluntari — ASA Târgu Mureş
Steaua Bucureşti — Gaz Metan Mediaş
Etapa a XIII-a (22 octombrie 2016)
Gaz Metan Mediaş — CS Universitatea Craiova
ASA Târgu Mureş — Steaua Bucureşti
CSMS Iaşi — FC Voluntari
FC Viitorul Constanţa — CFR Cluj
Concordia Chiajna — Rapid Bucureşti
FC Botoşani — Astra Giurgiu
Dinamo Bucureşti — Pandurii Târgu Jiu (Text: Agerpres, Foto: dnaindia.com)